Uniwersytecki
Szpital Dziecięcy
w Krakowieul. Wielicka 265, 30-663 Kraków

O Szpitalu

„ŻYCIE DZIECKA DOBREM NAJWYŻSZYM” – to nasze codzienne motto

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie jest ważnym ośrodkiem medycznym, edukacyjnym i badawczym; dysponuje 469 łóżkami. Służy dzieciom z obszaru Małopolski i z sąsiednich województw.  W 24 oddziałach leczone są  dzieci w wieku od noworodka do 18 roku życia. Szpital działa we wszystkich dziecięcych specjalnościach pediatrycznych i chirurgicznych, dzięki czemu Szpital zapewnia największą kompleksowość leczenia. Placówka dysponuje również pełnym spektrum możliwości diagnostycznych i rehabilitacyjnych.

Pacjenci z chorobami onkologicznymi i hematologicznymi mogą liczyć na kompleksowe leczenie w oddziałach Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we współpracy z Ośrodkiem Transplantologii wykonującym przeszczepy komórek krwiotwórczych oraz Zakładem Radioterapii Dzieci i Dorosłych, dzięki czemu pacjenci w ramach jednego budynku mają zapewnioną kompleksową opiekę medyczną. W Zakładzie Radioterapii rocznie leczy się ok. 1000 dorosłych pacjentów i kilkudziesięciu pacjentów pediatrycznych. Podobna sytuacja ma miejsce w opiece nad noworodkiem, gdzie Szpital dysponuje oddziałem intensywnej terapii noworodka,  z możliwością rozpoznania najbardziej złożonych anomalii rozwojowych oraz zastosowania leczenia na światowym poziomie, z kardiochirurgiczną korektą najcięższych wad wrodzonych serca na czele. Od 1993 roku działa Centrum Ambulatoryjnego Leczenia Dzieci (CALD) skupiające  35  specjalistycznych  poradni. Szpital dysponuje również nowoczesnym blokiem operacyjnym z centralną sterylizatornią i świetnie wyposażonym oddziałem intensywnej terapii.

W szpitalu, każdego roku:

  • w poradniach udzielanych jest ponad 170 000 konsultacji specjalistycznych,
  • w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym udzielanych jest 34 000 porad,
  • w oddziałach odbywa się ok. 33 000 hospitalizacji,
  • wykonuje się ok. 7000 zabiegów operacyjnych, w tym ok. 450 zabiegów kardiochirurgicznych.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie Prokocimiu stanowi również bazę łóżkową dla Polsko – Amerykańskiego Instytutu Pediatrii, gdzie prowadzone są badania naukowe oraz kształceni są przyszli lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, analitycy medyczni, specjaliści zdrowia publicznego, uczniowie średnich szkół pielęgniarskich i innych o profilu medycznym.

Zdrowie to piękne słowo.
Lecz nie wszystkie dzieci je mają.
Radość jest życia Królową, której chore dzieci nie znają.
Odnajdziesz to słowo Tu, w Szpitalu Zdrowia.
Autor: Pacjent Szpitala

szpital z gory