Uniwersytecki
Szpital Dziecięcy
w Krakowieul. Wielicka 265, 30-663 Kraków

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie  ⁄  O Szpitalu  ⁄  Akcje charytatywne dla Szpitala

Akcje charytatywne dla Szpitala

1. Zbiórki pieniężne

Serdecznie dziękujemy Państwu za chęć finansowego wsparcia naszego szpitala. Przekazywane nam darowizny, w tym 1% podatku oraz przychody z akcji charytatywnych przeznaczamy na najpilniejsze potrzeby medyczne naszej placówki. Najczęściej przeznaczamy je na zakup aparatury niezbędnej w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji naszych pacjentów. Potrzeby te są różne, ciągle się zmieniają się i w zależności od sytuacji wymagają zaangażowania mniejszych lub większych nakładów finansowych. Z uwagi na fakt, że potrzeb jest zawsze więcej, niż środków finansowych na ich realizację – dlatego zawsze wcześniej analizujemy potrzeby zgłoszone przez nasz personel i dokładnie analizujemy różne możliwości ich finansowania.

Zapotrzebowanie na aparaturę medyczną i inne wyposażanie, w tym poprawiające komfort pobytu w szpitalnych oddziałach jest analizowane na poziomie Dyrekcji szpitala, z udziałem Kierowników poszczególnych jednostek organizacyjnych oraz Działu Aparatury Medycznej naszej placówki. Taka organizacja pozwala na optymalne wykorzystanie przekazanych nam darowizn finansowych i pozwala na zakup wyposażenia dokładnie odpowiadającego naszym potrzebom i wymaganiom oraz kompatybilnego z innymi urządzeniami, systemami i pozostałym wyposażeniem już będącym na naszym stanie.

W związku z powyższym, przed realizacją jakiejkolwiek inicjatywy charytatywnej mającej na celu zbiórkę pieniędzy dla naszego szpitala niezbędne jest wcześniejsze skontaktowanie się z nami i uzyskanie formalnej pisemnej zgody Dyrekcji Szpitala. Państwa propozycje akcji charytatywnych i wnioski o uzyskanie zgody na ich realizację możecie Państwo przesyłać na adres e-mail Kancelarii Dyrektora Szpitala: sekretariat@usdk.pl. Jednocześnie informujemy, że wszelkie zbiórki finansowe zgłaszane przez osoby prywatne będą mogły być realizowane wyłącznie poprzez jedną z trzech działających w naszym szpitalu Fundacji. Są to:

Jesteśmy przekonani, że przedstawione stanowisko Szpitala w tej sprawie spotka się z Państwa zrozumieniem i przy współpracy z naszymi przyszpitalnymi fundacjami Państwa pomysły i inicjatywy zakończą się pełnym sukcesem i przyniosą wymierne korzyści, mające jeden wspólny cel – pomoc w leczeniu i szybszy powrót do zdrowia naszych pacjentów.

Dodatkowe informacje w sprawie Państwa propozycji organizacji akcji charytatywnych ukierunkowanych na zbiórkę pieniędzy na rzecz naszego szpitala (np. kliniki czy oddziału) uzyskacie Państwo w Biurze Akcji Odnowy Szpitala pod numerem telefonu: +48 12 658 20 11 wew. 11 04.

2. Przedstawienia teatralne, pokazy filmowe itp.

Serdecznie dziękujemy Państwu za chęć i propozycje organizacji występów teatralnych, koncertów, warsztatów artystycznych, pokazów filmowych oraz wizyt znanych i lubianych przedstawicieli świata sportu, muzyki, sztuki i filmu. Wszelkie takie akcje są atrakcją dla naszych pacjentów hospitalizowanych w oddziałach szpitalnych i choć na chwilę odrywają naszych podopiecznych od szpitalnej rzeczywistości. Prosimy jednak pamiętać, że z uwagi na specyfikę naszego szpitala oraz codzienny medyczny „rytm” szpitalnego dnia – organizacja takich wydarzeń podlega szczególnym zasadom i niestety ograniczeniom.

Kiedy możemy organizować imprezy okolicznościowe i atrakcje dla pacjentów?
Wydarzenia możemy realizować wyłącznie w dni robocze tygodnia. Z uwagi na fakt, że w poniedziałki odbywa się wiele przyjęć na oddziały, a w piątki często odbywają się wypisy do domu – unikamy tych dni na organizację imprez. Dlatego preferowanie dni na organizację imprez i spotkań dla naszych pacjentów to wtorki, środy i czwartki. Wyjątkiem od tej reguły jest oczywiście Dzień Dziecka oraz 6 grudnia, czyli Mikołajki.

W jakich godzinach możemy realizować wydarzenia?
Godziny ranne w oddziałach to czas śniadania, wizyt lekarskich, badań, zabiegów diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych. Około godziny 12.00-13.00 odbywa się obiad. Dlatego wszelkie imprezy musimy możemy przeprowadzić między godziną 13.00 a 15.00.

Gdzie możemy zorganizować imprezy?
Wydarzenia typu przedstawienia teatralne, koncerty czy pokazy filmowe realizujemy w szpitalnej auli. Wydarzenia typu warsztaty artystyczne, spotkania ze znanymi osobami realizowane mogą być również w pomieszczeniach innych niż aula. Mogą to być sale dydaktyczne, sale konferencyjne, biblioteka szpitalna, świetlice (sale zbaw) zlokalizowane przy poszczególnych oddziałach, czy stołówki. Realizacja wydarzeń dla pacjentów w takich miejscach musie być zawsze skonsultowana z kierownikiem danej jednostki organizacyjnej, w której ma odbyć się wydarzenie.

Jakie są inne ograniczenia?
Należy pamiętać, że w okresie od października do czerwca w naszej auli odbywają się zajęcia i wykłady dla studentów, a w ciągu całego roku odbywają się także konferencje naukowe. Z tego względu terminarz występów dla pacjentów w szpitalnej auli jest podporządkowany terminarzowi zajęć dla naszych studentów oraz wydarzeń naukowych (konferencji).

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszych pacjentów i Ich zdrowie ma priorytet przez atrakcjami, które chcielibyśmy Im zapewnić.

W trosce o bezpieczeństwo naszych pacjentów, szczególnie w okresie większej zachorowalności np. na grypę wszystkie występy i wydarzenia w auli lub innych pomieszczeniach szpitala mogą zostać odwołane na podstawie zarządzenia / komunikatu Dyrekcji szpitala.

Należy pamiętać, że ze względu na wysoki reżim sanitarno-epidemiologiczny lub wyjątkowe sytuacje, które mogą wystąpić w każdej chwili, organizacja pewnych wydarzeń może nagle okazać się niemożliwa. W takich przypadkach ustalany jest nowy termin wydarzenia.

Z uwagi na bezpieczeństwo przeciwpożarowe, w trakcie przedstawień  teatralnych i koncertów oraz spotkania w innych pomieszczeniach szpitala nie wolno używać otwartego ognia, sztucznych ogni i fajerwerków oraz sztucznego zadymienia.

W trakcie imprez okolicznościowych nie wolno także wręczać pacjentom prezentów w formie żywności (słodyczy, napojów). Więcej informacji na temat przekazywania produktów żywnościowych znajdziecie Państwo w zakładce „Przekazywanie słodyczy”.

W trakcie imprez okolicznościowych nie wolno także wręczać pacjentom  baloników dmuchanych zarówno tych zamontowanych na patykach, jak i wiązanych tasiemką/sznurkiem.

W trakcie imprez okolicznościowych czy spotkań nasi pacjenci z oddziałów szpitalnych nie mogą uczestniczyć w akcji malowania twarzy.

Organizacją imprez okolicznościowych dla pacjentów ze szpitalnych oddziałów oraz ustalaniem terminu tych wydarzeń zajmuje się Biuro Akcji Odnowy Szpitala. Telefon: +48 12 658 20 11 wew. 11 04.

3. Przekazywanie żywności, w tym słodyczy i napojów

Serdecznie dziękujemy Państwu za chęć przekazania dla naszych pacjentów żywności (napojów, słodyczy, kaszek niemowlęcych itp.). Uprzejmie informujemy, że wszelkie takie dary mogą przekazane wyłącznie poprzez Dział Żywienia naszego szpitala. Przekazanie to odbywa się wyłącznie na podstawie umowy darowizny rzeczowej wg. obowiązującego szpitalnego wzoru takiej umowy. Umowa wymaga zachowania formy pisemnej i zawierana jest pomiędzy Darczyńcą a Szpitalem. Produkty żywnościowe i napoje mogą nam podarować jedynie ich producenci, dostawcy detaliczni lub hurtowi – prowadzący zarejestrowaną działalność gospodarczą w zakresie obrotu żywnością.

Ze względów bezpieczeństwa pacjentów, Szpitalowi nie wolno przyjąć produktów żywnościowych i napojów od osób prywatnych czy firm, które nie zajmują się produkcją czy dystrybucją tego typu towarów. Przekazywane produkty żywnościowe i napoje Dział Żywienia rozdziela i przekazuje każdemu pacjentowi indywidualnie, w zależności od wymaganej w danym przypadku diety.

W przypadku chęci przekazania nam produktów żywnościowych i napojów dla pacjentów z naszych szpitalnych oddziałów prosimy o kontakt z Działem Żywienia pod numerem telefonu: +48 12 333 92 23 lub +48 12 333 92 24.

4. Kosmetyki, artykuły pielęgnacyjne, higienicznr, pieluchy i pościel

Serdecznie dziękujemy Państwu za chęć przekazania dla naszych pacjentów artykułów pielęgnacyjnych i higienicznych. Wszystkie takie potrzeby uzgadniamy na bieżąco z personelem pielęgniarskim po uzyskaniu zgody Zastępcy Dyrektora ds.  Pielęgniarstwa i Organizacji Opieki nad Pacjentem. Gdyby chcieli nam Państwo przekazać takie artykuły prosimy o wcześniejszy kontakt z Biurem Akcji Odnowy Szpitala pod numerem telefonu: +48 12 658 20 11 wew. 1104.

Pościel, koce itp.
Koce – temperatura prania minimum 40 stopni , możliwość suszenia w pralkach bębnowych
Pościel – temperatura prania minimum 60 stopni C, materiał: bawełna 100%, zapięcie na zakładkę (założenie)
Zarówno koce jak i pościel z możliwością prania w pralniach przemysłowych.

Wymagane wymiary:
poszwa duża (200 cm/150 cm)
prześcieradło (220 cm/160 cm)
poszewka (65 cm/70 cm)
poszwa średnia (150 cm/100 cm)

5. Zabawki, maskotki pluszowe i inne upominki dla Pacjentów

Serdecznie dziękujemy za chęć przekazywania zabawek i upominków dla pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Należy pamiętać, że dzieci przebywające w naszym szpitalu wymagają specjalnej opieki i warunków pobytu. Szczególnie dotyczy to oddziałów, gdzie pacjenci mają obniżoną odporność (onkologia, hematologia, transplantologia). Przekazywanie książek, pluszaków, gier i zabawek używanych może zaszkodzić zdrowiu naszych podopiecznych. Dlatego, jeśli chcą Państwo podarować naszym pacjentom takie upominki, muszą to być wyłącznie rzeczy NOWE, zapakowane fabrycznie np. w folię, a maskotki pluszowe muszą posiadać oryginalne METKI (jak na zdjęciu poniżej).

Mile widziane są również wszelkiego rodzaju gry: planszowe, edukacyjne, komputerowe (bez przemocy), puzzle oraz różne materiały plastyczne (kredki, bloki rysunkowe, kolorowanki, flamastry, itp.). Takie upominki są przekazywane do świetlic na naszych oddziałach szpitalnych, w których pacjentami opiekują się Nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 działającego na terenie naszego Szpitala. Maskotki przekazujemy naszym pacjentom na własność, jako prezent (pamiątkę) z pobytu w szpitalu.

Prosimy pamiętać, że potrzeby w tym zakresie się zmieniają. Dlatego jeśli chcecie Państwo zorganizować zbiórkę takich upominków prosimy o wcześniejszy kontakt w tej sprawie z naszym Biurem Akcji Odnowy Szpitala (tel. +48 12 658 20 11 wew. 11 04), które przekaże Państwu informacje, co w danym momencie jest potrzebne m.in. w naszych przyoddziałowych świetlicach.

Organizacja takiej akcji (zbiórki upominków) wymaga naszej wcześniej pisemnej zgody. Nie wyrażamy zgody na zbiórki, które mają być prowadzone przez osoby prywatne (jedynym wyjątkiem jest zbiórka maskotek czy artykułów szkolnych / plastycznych przez Pary Młode w czasie ślubu).

Uwaga: W trosce o stan zdrowia i bezpieczeństwo naszych pacjentów ograniczamy dostęp osób z zewnątrz do naszych pacjentów hospitalizowanych w oddziałach szpitalnych. Dlatego nie możliwości odwiedzania przez Państwa naszych pacjentów i osobistego przekazywania im zebranych/zakupionych upominków. Wyjątkiem od tej reguły jest dzień 6 Grudnia (Mikołajki) oraz 1 Czerwca (Dzień Dziecka), w czasie których personel szpitala, w tym Biuro Akcji Odnowy Szpitala oraz przyszpitalne Fundacje: “O Zdrowie Dziecka”, “Wyspy Szczęśliwe” i “Schola Cordis” zajmują się organizacją tych wydarzeń i przekazaniem pacjentom Państwa upominków.